Po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie w dniu 7 października 2014 r. w Czytelni MGBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem uczestniczki przy ciasteczku i herbacie podzieliły się swoimi odczuciami po przeczytaniu książki Barbary Gawryluk „Dwa domy".

 

dwadomy

www.azymut.pl

 

    Bohaterką książki jest dziesięcioletnia Natalia, która wraz z braćmi i rodzicami przeniosła się z rodzinnego Krakowa do Szwecji. Rodzice Natalii są lekarzami, którzy w Szwecji dostali ofertę lepszej pracy. Dla Natalii przeprowadzka nie była łatwa, ponieważ oznaczała nowy dom, nową szkołę, obcy język i pozostawienie dotychczasowych koleżanek. Dziewczynka powoli zaaklimatyzowała się do nowego miejsca, poznała nowych przyjaciół, Maję, Karinę, Klarę oraz Matsa, którego darzyła uczuciem. Wszystko powoli się ułożyło. Gdy dowiaduje się od rodziców, że muszą wracać do Polski, ponieważ dziadek jest chory dziewczynka znów czuje się rozdarta wewnętrznie, że musi ponownie zostawić swoich przyjaciół. Nowe zawirowania życiowe, trudne decyzje do podjęcia to nie lada wyzwanie dla Natalii.
Jak na dziesięciolatkę ma ona jednak dojrzałe spostrzeżenia. Przejmuje się losem Kariny, która uległa kiedyś poważnemu wypadkowi, myśli i martwi się o dziadków, jak sobie radzą w Polsce. Powieść niesie ze sobą także przesłanie. Bez względu na to, jakie los szykuje nam niespodzianki, ważne jest by mieć przyjaciół, na których można liczyć zawsze i wszędzie. Bez nich świat byłby szary, ponury i pusty.

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpg