Zdjęcie wystawy

13 października br. została otwarta wystawa stała „Franciszek Kotula, jego życie i działalność”. Po filmie „Swój nieznany” jest to kolejny krok związany z upamiętnieniem tego słynnego głogowianina.

Na wystawie można obejrzeć ponad dwadzieścia zdjęć przedstawiających Franciszka Kotulę przekazanych MGBP przez jego syna Bogusława. Zdjęcia ukazują różne etapy życia etnografa, począwszy od jego pracy jako nauczyciela w Głogowie Małopolskim w latach 20. XX w., poprzez jego pracę jako muzealnika w Rzeszowie, a skończywszy na okresie starości, kiedy okazał się najbardziej twórczy w swoim pisarstwie.

Oprócz zdjęć na wystawie zapoznać się można z różnymi dokumentami i pamiątkami znajdującymi się w zbiorach MGBP. Zobaczyć można zaświadczenie o służbie Franciszka Kotuli w Polskiej Organizacji Wojskowej w 1918 r., jego kenkartę z czasów okupacji niemieckiej, wniosek o przyznanie mu stopnia docenta z 1954 r. itp. Najcenniejszym eksponatem na wystawie jest medal im. Oskara Kolberga, który Kotula otrzymał za swoją działalność na rzecz kultury ludowej w 1976 r.

Wystawa w MGBP jest wstępem do dalszych działań jakie podejmuje samorząd gminy Głogów Młp. związanych z przejęciem domu rodzinnego Franciszka Kotuli na Piasku i utworzenia tam muzeum. Oficjalne przejęcie ma nastąpić w styczniu 2019 r., ale już dzisiaj zapraszamy do poznania tajemnic Franciszka Kotuli.

Robert Borkowski

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpg