Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska jest współczesną autorką powieści historycznej. Ma na swoim koncie kilka bestsellerowych pozycji, m.in.: "Gra w kości", "Legion" czy też cykle powieściowe: "Północna droga", "Odrodzone królestwo", "Harda" i "Królowa".

Pisarka urodziła się w Pile, w roku 1972. Ukończyła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Swoją karierę literacką rozpoczęła od współpracy z byłym ambasadorem Izraela w Polsce - Szewachem Weissem, pisząc wraz z nim jego biografię zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". Od 2008 roku związała się z wydawnictwem Zysk i S-ka, w którym odtąd ukazują się jej powieści. Cieszą się one dużą popularnością i uznaniem zarówno wśród krytyków literackich, jak i samych czytelników.

Elżbieta Cherezińska jest prawdziwą fascynatką historii. Jej miłość do przeszłości, niesamowita wyobraźnia i świetnie pióro, sprawiają, że czytelnicy przenoszą się do czasów Wikingów i Piastów. Autorka pisze o początkach państwa polskiego, dawnych dziejach, sięga po pradawne historie rysując jednocześnie bohaterów z krwi i kości. Świat, który tworzy, w przeciwieństwie do wielu pisarzy, oparty jest na autentycznych wydarzeniach. A do tego Cherezińska pisze w taki sposób, że czytelnicy, mimo odległych dziejów, do których ich zabiera, bez problemu aklimatyzują się w fabule. Pisarka odnawia polską powieść historyczną. Elżbieta Cherezińska ma swój ulubiony okres w dziejach Polski. To najdłuższa epoka, czyli średniowiecze. Jej zdaniem to bardzo ciekawy czas, który w rzeczywistości można podzielić na różne etapy. Jak przyznaje pisarka, chciałaby, aby dzięki jej twórczości, Polacy bez kompleksów spojrzeli na swoją historię – z dumą.

Elżbieta Cherezńska i jej twórczość spowodowała, że w Polsce powraca moda i zapotrzebowanie na powieść historyczną. Co stawia Cherezińską w dalszym ciągu na pozycji lidera w wyścigu na najlepszego pisarza tego nurtu.

 

Biblioteka poleca:

  • Gra w kości
  • Harda
  • Korona śniegu i krwi
  • Królowa
  • Legion
  • Niewidzialna korona
  • Płomienna korona
  • Turniej cieni

 

Zdjęcie_01.jpgZdjęcie_02.jpgZdjęcie_03.jpgZdjęcie_04.jpgZdjęcie_05.jpgZdjęcie_06.jpgZdjęcie_07.jpgZdjęcie_08.jpg