10 maja 2026 odbył się pierwszy „spacer historyczny” ulicami Głogowa pod hasłem „Zanim Głowów stał się Głogowem”. W związku z dużym zainteresowaniem pierwotny plan szybko uległ zmianie i zamiast jednego spaceru, odbyły się dwa, w których w sumie wzięło udział prawie 80 osób.

Grupy, po naszym miasteczku, oprowadzał dyrektor biblioteki Piotr Grygiel. Tym razem uczestnicy mogli zapoznać się z historią naszego miasta od początków jego powstania - czyli od chwili spisania aktu lokacji przez założyciela Krzysztofa Głowę w roku 1570-tym – do roku 1722, kiedy tak zwany „klucz głowowski/głogowski” stał się własnością księcia Jana Kazimierza Lubomirskiego. Czterokilometrowa trasa prowadziła od głogowskiego ratusza poprzez uliczki Głogowa, gdzie w czasach Mikołaja Spytka Ligęzy budowane były wały obronne, w kierunku cmentarza – tam z kolei w dawnych czasach stał tak zwany kościół na Piasku -, później w rejony głogowskich stawów i z powrotem na rynek. Uczestnicy z ciekawością oglądali stare zdjęcia i mapki oraz wspólnie z prowadzącym odśpiewali starodawną pieśń o Matce Bożej Głogowskiej. Padły już pytania kiedy ciąg dalszy. Dyrektor MGBP zapowiedział, że już przygotowuje się do drugiej odsłony, która poświęcona będzie „Państwu Głogowskiemu” czyli historii naszego miasta w czasach kiedy rządzili nim Jan Kazimierz i Urszula Lubomirscy. Gdyby jednak zaistniała potrzeba powtórzenia spaceru o początkach naszego miasta z ogromną przyjemnością to dla Państwa zrobimy.

 

 

 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg