swiss165   

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię
w ramach szwajcarskiego programu współpracy
z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

 

 

    16 października w Czytelni MGBP odbyło się spotkanie pod patronatem Burmistrza Głogowa Małopolskiego Pawła Baja z twórcami rękodzieła z terenu naszej gminy w ramach promocji książki "Głogowskie rękodzieło" wydanej z projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Zaproszeni goście zaprezentowali swoje prace oraz opowiedzieli o technikach w jakich pracują.

    „Sztuka ludowa jest ważną częścią naszej tradycji i kultury. Obok twórczości, którą nazywa się plastyką, do sztuki ludowej zalicza się też muzykę, tańce, legendy, bajki, poezję ludową oraz całą artystyczną stronę zwyczajów i obrzędów ludowych. Wszystkie te zjawiska były nierozerwalnie związane ze sobą oraz z życiem wsi i tworzyły kulturę ludową. Interesującą cechą tego typu twórczości jest jej użytkowość. Podstawowymi wyrobami rękodzieła ludowego są tkaniny, hafty i koronki, stroje ludowe, wyroby kaletnicze, kowalskie i odlewnicze, wyploty ze słomy, wikliny i korzeni, galanteria drewniana, meble oraz wyroby garncarskie i ceramiczne. Osobną gałąź stanowią ozdoby wytwarzane za pomocą różnych technik.

    W Gminie Głogów Małopolski również nie brakuje tego typu wyrobów. Okazuje się, iż wiele osób zajmuje się rękodzielnictwem – zarówno indywidualnie , jak i grupowo, działając w ramach KGW, PZERiI lub Klubu Seniora. Wielość technik pracy, wykorzystywanych materiałów oraz niezwykła dokładność twórców pozwoliły na stworzenie szerokiej gamy wytworów.

Wiodącą techniką jest tworzenie kwiatów i ozdób z papieru. Zwijany, składany i przycinany papier potrafi zmienić się w coś wyjątkowego. Przepiękne kwiaty do złudzenia przypominają naturalne, kusząc kolorami i detalami. Tworzone z pasją, ozdabiają wiele domów. Ich uniwersalny charakter pozwala na tworzenie ich przez cały rok. Obok kwiatów , pojawiają się ozdoby sezonowe bądź związane z konkretnymi wydarzeniami. Najczęściej są to: bombki bożonarodzeniowe, ozdoby choinkowe, koszyczki wielkanocne, palmy, pisanki oraz ozdoby wielkanocne.

Rękodzielnicy najczęściej prezentują swoją twórczość na: Kiermaszach Świątecznych, Dniach Głogowa oraz wspierają Gminne Dożynki, wystawy oraz jubileusze.

Zapraszamy do zapoznania się z dorobkiem sztuki ludowej w naszej gminie.”

 

 

(fragm. „Głogowskie rękodzieło”)

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpg