Szósty odcinek serii przedstawia dzieje głogowskiego „klasztoru”. Pewnie niektórzy zdziwią się i zapytają, jak to w Głogowie Małopolskim był klasztor? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Według legend, które narosły wokół pewnej budowli wynika, że mieszkali tu zakonnicy, a jeden z nich był… Ale to tylko legendy, które pobudzały ludzkie umysły do tworzenia fantastycznych historii. Co z tego jest wymysłem, a co prawdą? Czym naprawdę był głogowski „klasztor”? I dlaczego już go nie ma? Zapraszamy do zagłębienia się w historię zabytku, który w większej części już nie istnieje, zabytku który przez dziesiątki lat inspirował dawnych głogowian. Jego dzieje pomogli odtworzyć Walenty Kotula, głogowianin z krwi i kości oraz ks. dr Wacław Umiński należący do Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo, Zgromadzenia które kiedyś było gospodarzem głogowskiego „klasztoru”.

 

 

Piąty film z serii „Głogowska Ścieżka Historyczna” opowiada o Henryku Kretowiczu i jego rodzinnej kapeli. Henryk Kretowicz pochodził z Widełki, ale w latach 50. XX w. zamieszkał na stałe w Głogowie Małopolskim. Od dziecka pasjonował się muzykowaniem, szczególnie upodobał sobie grę na skrzypcach. Pochodził ze wsi i dlatego bardzo bliska była mu muzyka ludowa. Swoją pasją zaraził nie tylko własne dzieci, ale nawet wnuki i wnuczęta. Począwszy od lat 80. wyjeżdżał na festiwale zajmując jako solista czy razem ze swoją kapelą liczne nagrody. W 1996 r. za swoją twórczość Henryk Kretowicz otrzymał medal im. Oskara Kolberga. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym jego nadal muzykująca rodzina przypomina jego sylwetkę.

 

 

„Wokół głogowskiego rynku” to czwarty odcinek serii „Głogowska Ścieżka Historyczna”, na obejrzenie którego zaprasza MGBP w Głogowie Małopolskim i Stowarzyszenie „Gdzieś Tu”. Tym razem widzowie mają możliwość poznania przeszłości najciekawszych kamieniczek położonych przy głogowskim rynku oraz znajdujących się tam pomników. Dlaczego rynek niewielkiego wszak miasta jest tak duży? Kiedy i z jakich powodów postawiono na nim kolumnę z figurą Matki Bożej? Jaką rolę pełniła kolumna ze św. Florianem? Która kamienica nazywana była Fröhlichówką? Gdzie mieścił się kiedyś głogowski „Sokół”? Kim był i jaką rolę odegrał w historii Głogowa Rudolf Mnerka? Na te wszystkie pytania oraz na wiele innych widzowie znajdą odpowiedź w prezentowanym filmie. Zapraszamy do zapoznania się z historią głogowskiego rynku.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego filmu z cyklu Głogowska Ścieżka Historyczna, nakręconego tym razem we współpracy z Nadleśnictwem Głogów. Tematem odcinka jest ścieżka historyczno-przyrodnicza w rezerwacie „Bór”. Jest to miejsce pełne urody i… dramatów z przeszłości. Film obrazuje skróconą historię tego kompleksu leśnego aż do czasów powstania Nadleśnictwa Głogów i przejęcia go w administrację Lasów Państwowych. Opowiada również o losie pomordowanych w Borze przez Niemców w czasie II wojny światowej Żydach i Polakach. Odsłonięcie w 1995 r. pomnika ku czci ofiar Holokaustu stało się inspiracją do utworzenia w roku następnym rezerwatu, a w nim ścieżki przyrodniczo-historycznej. W filmie oprowadza po niej widzów pani Jadwiga Jagodzińska, pracownica Nadleśnictwa Głogów. Po obejrzeniu filmu warto wybrać się w teren i samemu odwiedzić to miejsce.

 

 

Film „Ratusz” jest drugim z cyklu „Głogowska Ścieżka Historyczna” i prezentuje dzieje tego najbardziej znanego w Głogowie zabytku. Chociaż jego sylwetka jest tak rozpoznawalna, nie wszyscy wiedzą, że nie zawsze urzędowały władze miasta. W XIX i na początku XX w. mieściła się w nim szkoła. Dzieci z miasta oraz z Woli Cichej i Zabajki, codziennie rano przyzywane były na naukę dźwiękiem dzwonu machanym przez woźnego. Ale nie tylko dzieci udawały się do ratusza. Do 1906 r. na dolnej kondygnacji mieściła się propinacja, czyli wyszynk alkoholi z miejscowego browaru i gorzelni. Przez kilkadziesiąt lat na górze dzieci uczyły się pisać i czytać, a na dole dorośli raczyli się alkoholem. Dzisiaj wydaje się to nieprawdopodobne, ale kiedyś takie historie zdarzały się. Zapraszamy do obejrzenia filmu i zapoznania się z historią głogowskiego ratusza.